Lai būtu iespējams mājās patstāvīgi nodrošināt siltu ūdeni, nepieciešams kaut kādā veidā to uzsildīt. To var panākt dažādos veidos. Viens no populārākajiem veidiem ir pieslēdzot elektrisko apsildes boileri. Bet pirms to iegādājamies, nepieciešams zināt, kāda tilpuma un jaudas boileris būs pietiekošs. Šajā rakstā jūs varat iepazīties ar boileru veidiem, patērēto elektoenerģiju un dažām ūdens apsildes alternatīvām.
Ir nopērkami trīs veidu elektriskie ūdens sildītāji – vertikālie, horizontālie un kombinētie.
Vertikālie un horizontālie atšķiras tikai novietojuma ziņā, taču kombinētie var tikt pieslēgti pie apkures sistēmas, tā ietaupt naudu. Apkurei strādājot, siltais ūdens cirkulēs caur boilerā atrodošo spirāli, tā uzsildod boilerī atrodošo ūdeni, ja apkures sistēma ir izslēgta vai nespēj uzsildīt ūdeni, tad to paveic elektriskais sildelements.
KĀDA TILPUMA BOILERI IZVĒLĒTIES?
Ir nopērkami dažāda tilpuma boileri, sākot no 5 litriem līdz pat lielajiem 500 litru ūdens boileriem. Izvēloties pārāk maza tilpuma boileri, mazgājoties karstais ūdens var beigties un būs jāgaida līdz tas atkal uzsils, taču izvēloties pārāk liela tilpuma sildītāju, Jūs nevajadzīgi iztērēsiet naudu un būs lielāks elektrības patēriņš. Boileri līdz 30 litru tilpumam domāti tikai trauku un roku mazgāšanai, savukārt 500 litru boileri, lielām vai pat vairākām ģimenēm.
BOILERA UZSILŠANAS ĀTRUMS
Tāpat kā noskaidrojām boilera tilpumu, jāzina, cik bieži lietosim karsto ūdeni un vai vienlaicīgi to darīs vairāki cilvēki. Katra tilpuma boilerim ir savs uzsilšanas laiks, tādēļ, ja mājā dzīvojošie cilvēki ir pieraduši iet mazgāties katrs savā laikā (viens rītā, bet otrs vakarā), arī tad nav nepieciešams liela tilpuma boileris. Boileris pagūs ūdeni sasildīt līdz laikam, kad to vēlēsies lietot cits cilvēks.
Termoregulators – lai panāktu ka boileris patērē mazāk elektroenerģijas, tam jāieregulē temperatūra, katram tā būs sava, atkarībā pēc lietošanas intesivitātes. To paviecam ar termoregulatoru, ir arī nopērkami boileri kuros ir iestrādāts displejs, kurš rāda esošo un ieregulēto temperatūru, uzsilšanas laiku un, protams, pulksteni.
Nerūsējošā tērauda korpuss – standarta boilera korpusā ar laiku veidojas korozija, šāda iemesla dēļ ir nopērkami boileri no nerūsējošā tērauda, vai speciāla plastmasas, kas nerūsē. Šādiem boileriem ir ilgāks mūžs, taču arī to cena ir augstāka.
Sildelements korpusā – pārsvarā visiem boileriem sildelements tiek ievietots ūdenī, savukārt citiem tas iestrādāts atsevišķā korpusā un nenotiek tā saskaršanās ar ūdeni. Protams, šādi ievietots sildelements neapkaļķojas, taču lēnāk tiek uzsildīts ūdens, kā arī tas nedaudz vairāk patērē elektrību.
Caurplūdes ūdens sildītājs – darbojas ūdenim plūstot caur spirāli, kura tiek sasildīta ar elektrības palīdzību. Tas ir maza izmēra, tādēļ tas neaizņem daudz vietas. Caurplūdes sildītāja priekšrocība, salīdzinot ar ūdens boileru, ir tā, ka tas patērē elektrību tikai tad kad tiek ņemts karstais ūdens, tā ietaupot elektroenerģu kad tas netiek lietots. Taču lai tas pilnībā apmierinātu mūsu vajadzības, tam nepieciešama liela jauda, no 3,5 – 15 kW un vairāk, tādēļ nepieciešams 380 voltu(trīsfāzu)pieslēgums.
Gāzes ūdens sildītājs – šis sildītājs ūdeni uzsilda līdzīgi kā caurplūdes sildītājs, tikai ūdeni uzsilda ar gāzes palīdzību. Šāds ūdens uzsildīšanas veids ir lētāks par elektrību, taču tā uzstādīšana ir sarežģīta un samērā dārga. Lai to uzstādītu nepieciešams gāzes pievads, kā arī sadedzinātā gāze jāaizvada laukā, pa tam paredzētu ventilācijas skursteni, tāpat lai to uzstādītu, vajadzīga sertificētu meistaru palīdzība.
Malkas/elektrības ūdens sildītājs – šāds ūdens boileris ir kurināms ar malku, taču to iespējams arī apsildīt ar elektrību. Parasti šāda boilera ūdens tilpums ir no 80 – 120 litriem, apkurinot to ar malku, tas sasilst 20 minūšu laikā, kamēr ar elektrību, tam būtu nepieciešams 2 stundas. Taču lai to uzstādītu nepieciešams skurstenis, kā arī tas novietojams uz grīdas, tādēļ aizņem vairāk vietas.
Solārā ūdens apsildes sistēma – ūdens tiek sasidīts ar saules palīdzību, plūstot caur speciālām stikla trubiņām, savukārt šis sasilušais ūdens, sasilda lietošanai paredzēto ūdeni. Nenoliedzami, šī ūdens apsildes sistēma ir vislētākā ekspluatācijā, taču ziemas periodā tā jāpapildina ar kādu citu apsildes sistēmu. Kā arī tās iegāde un uzstādīšanas izmaksas būs salīdzinoši augstas.
ATLANTIC - Ražotājvalsts Francija. Atkarīgs no modeļa, ūdens sildītāju ražotnes atrodas Francijā, Ēģiptē un Ukrainā. Garantija 2-7 gadi, atkarīgs no modeļa.
FERROLI - Ražotājvalsts Itālija. Šo ūdens sildītāju ražotne atrodas Itālijā. Garantija 2-5 gadi, atkarīgs no modeļa.
ARISTON - Ražotājvalsts Itālija. Šos ūdens sildītāju ražotne atrodas Itālijā un Ķīnā (daži modeļi). Garantija 2-7 gadi, atkarīgs no modeļa.
GORENJE - Ražotājvalsts Slovēnija. Šo ūdens sildītāju ražotne atrodas Serbijā. Garantija 2-5 gadi, atkarīgs no modeļa
DRAŽICE - Ražotājvalsts Čehija. Šos ūdens sildītāju ražotne atrodas Čehijā. Garantija 2-5 gadi, atkarīgs no modeļa.
Visiem šiem ūdens sildītājiem, līdz šim, nav problēmu ar rezerves daļām. Pat ja jūs tās nevarat atrast, varat tās aizstāt ar analogu.
Latvijas tirgū sostopami Elektolux, Thermex un Etalon ūdens sildītāji kas ražoti Ķīnā no zemas kvalitātes materiāliem.
Cik mums zināms, Electrolux uzņēmums 2016.g. apturēja savu produktu ražošanu EU (Spānijā) un pārdeva brendu Ķīnas ražotājam. Tāpēc tagad Latvijas tirgū šie ūdens sildītāji tiek ievesti no Ķīnas vai Krievijas.
Etalon - Ķīnas sildītājus cilvēki parasti iegādājas zemas cenas dēļ , nepadomājot par tā kvalitāti un sekām - nopludināti kaimiņi utt!
Thermex - kādreiz tika ražots Krievijā. Tagad šie ūdens sildītāji tiek ražoti Ķīnā ar ļoti zemu kvalitāti. Esam pamanījuši ka šiem ūdens sildītājiem diezgan lielas problēmas ar kvalitāti, un daļa knapi iztur garantiju - 2 gadi!
TESY - Ūdens sildītājus Latvijā pārdod daži veikali. Apkopēm nepieciešamo rezerves daļu pieejamība ir zem katras kritikas, tuvu nullei!